Dlaczego efekty SEO są widoczne dopiero po czasie?

  • home
  • /
  • Artykuły
  • /
  • Dlaczego efekty SEO są widoczne dopiero po czasie?

Optymalizacja stron www oraz pozycjonowanie to elementy, bez których trudno obecnie wyobrazić sobie promocję internetową. Wiele osób zlecając działania SEO przy swojej stronie, chce zobaczyć efekty jak najszybciej i czerpać profity. Jest to naturalne wymaganie, ale sam proces pozycjonowania nie jest zero jedynkowy i wymaga pewnego czasu. Dlaczego zatem efekty SEO są widoczne dopiero po czasie od rozpoczęcia prac przy witrynie? Odpowiedzi na to pytanie i powody takiego stanu rzeczy zamieszczamy poniżej.

Istota regularności działań SEO

Pierwszym powodem, dla którego wyniki pozycjonowania i optymalizacji strony www nie są widoczne automatycznie, a po czasie jest istota regularności. Google indeksując witryny, bierze pod uwagę ten czynnik i jest on istotnym elementem SEO. Niezależnie od działań, jakie podejmujemy, poszczególne działania nie będą przeważnie powodowały skokowego i zauważalnego efektu. Ma to zapobiec m.in. manipulacjom i nadużyciom nieuczciwych właścicieli stron. Google monitoruje witryny oraz sprawdza regularność i częstość poprawiania witryny np. przez dodawanie contentu. Pozycjonowanie jest procesem ciągłym i nie daje zatem gwarancji zauważenia wyniku działań SEO od razu po ich prowadzeniu, a Google bardziej skupia się na całości działań w odniesieniu do ich regularności.

Wiele czynników wpływających i oddziałujących na siebie

Drugim powodem, dla którego efekty SEO nie są widoczne od razu, jest bardzo duża liczba czynników, które wpływają na proces pozycjonowania. Ogólnie są to takie elementy jak cel jaki chcemy osiągnąć, konkurencja w branży pod danymi frazami, budżet przeznaczany na działania SEO, profesjonalizm agencji czy stan witryny. Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy w niektórych przypadkach np. w różnych branżach, takie same działania będą widoczne po kilku tygodniach, a w niektórych po kilku miesiącach. W najszybszej opcji będą to 2-3 tygodnie. Odpowiadając zatem na pytanie, dlaczego efekty SEO są widoczne dopiero po czasie, należy powiedzieć, że wszystkie działania muszą zacząć ze sobą współgrać i powodować kolejne efekty — jak w dominie.

Podpowiedź: Ciekawym przykładem jest prowadzenie działań SEO i pozyskiwanie większego ruchu na witrynę internetową. Dopiero po pewnym czasie np. tygodniu lub dwóch ruch będzie na tyle zauważalny przez Google, aby wyszukiwarka zaczęła z tego powodu wyżej pozycjonować naszą witrynę.

Indeksowanie Google

Jednym z kluczowych elementów dających odwiedzić na to, dlaczego efekty działań SEO nie są widoczne natychmiast, jest sposób działania Google. Wyszukiwarka internetowa indeksuje witryny i aktualizuje ich stan okresowo – co pewien czas. Jest to czas np. kilku dni lub tygodni, a samo Google otwarcie prosi w tym elemencie o cierpliwość. Oznacza to, że nawet wprowadzone świetnych zmian na stronie www i w obrębie SEO nie zostaną zauważone do momentu, aż Google nie przeprowadzi kolejnego sprawdzania strony. Oczekiwanie na regularne wizyty robotów Google możemy nieco ominąć, zgłaszając małą ilość adresów URL do indeksacji na żądanie. Będą one sprawdzę od ręki, a nasza strona opisana w zasobach Google od razu. Niestety nie możemy zgłosić wszystkich podstron i musimy czekać na standardową indeksację zgodnie z harmonogramem Google.

  • Share:

Leave a Comment

sing in to post your comment or sign-up if you dont have any account.